liga poolRówno o północy ze środy na czwartek zamknięto zapisy do naszych poolbilardowych rozgrywek. Na liście startowej znalazły się ostatecznie 24 nazwiska. Właściciel każdego z nich rozegra dziewięć spotkań. 10 marca będziemy już wiedzieć kto wzniesie puchar za zwycięstwo w Lidze oraz kto będzie się cieszył z występów w pierwszej lidze w następnej edycji – Wiosna 2012.

 

Jak gramy? Zawodnicy i zawodniczki zostali drogą losową podzieleni na trzy ośmioosobowe grupy. Na tym pierwszym etapie w grupach gramy systemem round robin, czyli na zasadzie „każdy z każdym”. Gdy zakończy się ten etap rozgrywek, w drugiej części zmierzą się między sobą zwycięzcy grup. Zagrają oni o miejsca 1-3. Wiceliderzy będą grali natomiast o pozycje 4-6. Na tej samej zasadzie zagrają wszyscy pozostali zawodnicy – ze swoimi vis a vis z pozostałych grup.

Co jest istotne – zawodnicy, którzy zajmą miejsca czwarte w swoich grupach, zagrają nie tylko o miejsca 10-12, ale również o to, kto z nich zagra w przyszłej edycji w pierwszej lidze. W wiosennej odsłonie Ligi zostanie utworzona pierwsza liga, która będzie się składać z pierwszych dziesięciu zawodników obecnej edycji. Pozostali zagrają w drugiej lidze, choć nie jest to w 100% pewne. Może zaistnieć sytuacja, że do przyszłej edycji zgłosi się 30 lub więcej zawodników – wówczas powstanie także 3 liga. To oznacza, że zawodnicy, którzy w obecnych rozgrywkach ligowych zajmą miejsce 7 w grupach i między sobą będą grali o pozycje 19-21, będą grali również o to, kto z nich wystąpi w drugiej lidze, w przypadku powstania trzeciej.

 

     GRUPA A         GRUPA B         GRUPA C      w etapie drugim
grają o miejsca
1   Zawodnik   1   Zawodnik   1   Zawodnik   1-3
2   Zawodnik   2   Zawodnik   2   Zawodnik   4-6
3   Zawodnik   3   Zawodnik   3   Zawodnik   7-9
4   Zawodnik   4   Zawodnik   4   Zawodnik   10-12
5   Zawodnik   5   Zawodnik   5   Zawodnik   13-15
6   Zawodnik   6   Zawodnik   6   Zawodnik   16-18
7   Zawodnik   7   Zawodnik   7   Zawodnik   19-21
8   Zawodnik   8   Zawodnik   8   Zawodnik   22-24

 


Umawianie spotkań na najbliższy weekend trwa już w najlepsze. Nowicjuszom, którzy nie zagrali u nas w Lidze Snookera, należy podkreślić, że punktualność stawiania się na ustaloną godzinę pojedynku jest kwestią, do której organizatorzy podchodzą z dużą dokładnością i nieustępliwością. Wg Regulaminu Ligi dopuszczalne jest spóźnienie wynoszące kwadrans – po jego przekroczeniu zawodnik nieobecny przegrywał już będzie 0:3 . Kolejne 15 minut spóźnienia oznaczać będzie przegranie meczu walkowerem oraz odjęcie jednego punktu w tabeli.

Jeśli już wspominamy o punktacji warto nadmienić, że zwycięstwa bez straty partii są premiowane dodatkowo. Za pokonanie przeciwnika 5:0 zwycięzca otrzymuje 3 punkty. Za wygraną ze stratą jakichkolwiek partii są to punkty 2. Przegrana to naturalnie 0 punktów.

W Lidze zagrają zawodnicy prezentujący przeróżny poziom sportowy. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości związanych z przepisami, kilka mniej znanych, aczkolwiek istotnych reguł wymienimy poniżej. Gramy w odmianę 8 bil. Kolejne partie zawodnicy otwierają naprzemiennie.

pic2Zanim jednak nadejdzie czas na uderzenie otwierające pierwszą partię następuje tzw. rozgrywka o rozbicie. Zawodnicy ustawiają dwie bile w polu bazy, tuż przy linii bazy. Gracze powinni uderzyć bile wzdłuż stołu mniej więcej równocześnie i spowodować, aby po kontakcie z górna bandą stołu każda z nich powróciła możliwie najbliżej dolnej bandy. Wygrywa gracz, którego bila zatrzymała się bliżej dolnej bandy i to on decyduje kto zaczyna pierwszą partię.

Gracz przegrywa rozgrywkę o rozbicie natychmiastowo, jeśli jego bila:
- znajdzie się na połowie stołu przeciwnika
- dotknie górnej bandy więcej niż jeden raz,
- wpadnie do łuzy lub wypadnie ze stołu,
- dotknie bocznych band
- przekroczy swym obwodem linię powierzchni gry wyznaczoną przez dolną bandę.

Oczywiście dopuszczalne jest powtórzenie rozgrywki o rozbicie. Ma ono miejsce wtedy, gdy:
- jeden z zagrywających uderzy bilę po kontakcie bili przeciwnika z górną bandą,
- sędzia nie może jednoznacznie wizualnie stwierdzić, czyja bila jest bliżej bandy,
- obydwa zagrania spełniają warunki natychmiastowej przegranej.

Zanim na rozbijemy trójkąt bil, też należy zadbać o to, aby bile były w nim odpowiednio umieszczone. Warunki podstawowe są właściwie tylko dwa:
- w środku musi znajdować się czarna bila
- na narożnikach trójkąta, które są bliżej krótkiej bandy, nie mogą znajdować się bile wyłącznie z jednej grupy
Ponadto ułożenie wszystkich pozostałych bil powinno być losowe.

Uderzenie rozbijające generuje lwią część pytań spływających od klientów do osoby aktualnie znajdującej się za barem. Nietypowych scenariuszy, które mogą się wydarzyć jest sporo. Zacznijmy jednak od typowych.

Prawidłowe uderzenie otwierające jest wówczas, gdy minimum jedna bila wpadnie do łuzy, lub gdy minimum 4 bile z trójkąta dotkną band. Przed wykonaniem uderzenia rozbijającego bila biała musi znajdować się na polu bazy, przed linią bazy. LINIA BAZY NIE NALEŻY DO POLA BAZY.

Ciekawą sytuacją jest również, gdy z rozbicia do kieszeni wpada bila czarna. Oczywiście nie jest to zarówno automatyczna wygrana jak i przegrana zawodnika rozbijającego. Zawodnik przed dalszą swoją grą (w końcu jakaś bila z rozbicia wpadła) w takiej sytuacji podejmuje decyzję czy czarna wraca na punkt powrotów (narożnik trójkąta najbliżej środka stołu), czy jednak decyduje się na ponowne ustawienie bil i ponowne rozbicie.

Co istotne – gdy bila czarna podczas rozbicia wpadnie razem z białą – decyzję o ponownym ustawieniu trójkąta lub przywróceniu tylko bili czarnej podejmuje przeciwnik zawodnika rozbijającego.

pic1Gdy już dokonamy rozbicia otwierającego partię – niezależnie od tego czy bile wpadną, ile ich wpadnie i czy będą to „połówki” czy „całe” – stół będzie otwarty. Będzie on zamknięty, czyli zawodnicy będą przypisani do swoich grup bil dopiero po pierwszym poprawnym wbiciu. Poprawnym wbiciem jest umieszczenie bili w nominowanej przed uderzeniem łuzie. Co jest istotne – jeśli bila np. zatrzepocze w „szczękach” łuzy i wpadnie do innej – nie jest to prawidłowe wbicie. Nie jest to również faul – zwyczajnie następuje koniec podejścia zawodnika.

Nominowanie łuz poniekąd odbywa się automatycznie - zawodnik składając się do uderzenia juz swoją posturą mówi, którą bilę uderza i w jaką kieszeń celuje. W przypadku mniej oczywistych wbić konieczna jest deklaracja ustna.

Oczywiście nie wszystkie poprawne zagrania muszą kończyć się wbiciami. Aby zagranie było poprawnie wykonane musi być spełniony jeden z dwóch warunków:
- bila musi znaleźć się w łuzie
- po kontakcie bili białej z bilą w którą uderzamy, jakakolwiek bila musi dotknąć bandy

Wbicie bili przeciwnika często wprowadza ludzi w konsternację i robi małe zamieszanie. Co ciekawe – to zdarzenie w żaden sposób nie jest definiowane przez przepisy. To oznacza, że nie ma ono żadnego wpływu na grę. Jeśli zawodnik wbija prawidłowo swoją bilę i przy okazji wpadnie bila przeciwnika – to kontynuuje on swoje podejście, gdyż prawidłowo wbił swoją bilę. Jeżeli natomiast przy nieudanej próbie wbicia naszej bili wbijamy bilę przeciwnika – nic się nie dzieje. Następuje po prostu normalne przekazanie kolejki przeciwnikowi.

Gdy bila biała przylega do bandy wg wszelkich standardów można ją odsunąć od bandy na odległość  najgrubszej części kija.

Same faule, których gracze dopatrują się w przeróżnych sytuacjach są dość proste do ogarnięcia. Co można zrobić z bilą białą kiedy przeciwnik popełni faul? Jeśli faul popełni przy rozbiciu można jedynie zagrywać z pola bazy. Aby zagranie z pola bazy wykonane było prawidłowo, biała bila musi opuścić pole bazy przed dotknięciem bili w którą zagrywamy, tudzież dotknąć bilę zagrywaną znajdującej się na linii bazy lub tuż poza polem bazy. Przy każdym kolejnym faulu po rozbiciu bilę białą można umieścić w dowolnym miejscu na stole.

Zakończenie partii następuje poprzez poprawne wbicie bili czarnej do deklarowanej łuzy. Deklarowaną łuzę można zmieniać co podejście. Ponadto partię wygrywamy, gdy przeciwnik umieści w łuzach w tym samym zagraniu bilę czarną i białą a także w sytuacji, gdy bila czarna zostanie przez przeciwnika umieszczona w koszyku, zanim on wbije wszystkie bile swojej grupy. Chyba najrzadszym sposobem na wygranie partii jest sytuacja, gdy przeciwnik przy próbie wbicia bili czarnej wyekspediuje ją za stół.

O zaistniałą sytuację na stole zawsze będzie można spytać obecnego w klubie Sędziego Głównego. Oczywiście interpretacja sytuacji będzie następować w momencie po- a nie przed zagraniem.