ligapoolPiąta edycja Ligi Pool Bilarda jest pierwszą odsłoną z tak istotną nowością. Na wiosnę zrezygnowaliśmy z prowadzenia rozgrywek w najpopularniejszej odmianie 8 bil i zdecydowaliśmy się na zmianę. Po środowiskowych konsultacjach oraz w oparciu o autorytarne „widzimisię” organizatorów (na szczęście wszystko było zbieżne) padło na grę „dziesiątkę”. Jesienią oczywiście wracamy do „ósemki”. Tymczasem w wiosennej edycji na linii startu stanęło 20 zawodników.

Skład pierwszej ligi jest nieco inny od tego co oczekiwaliśmy. Wpływ na to miała rezygnacja z gry dwójki zawodników. Pożegnali się z Ligą Krzysztof Kubacki i wicemistrz Fryderyk Bukowski, sprawiając tym samym prezent Michałowi Wysockiemu i Arkowi Kaźmierowskiemu, gdyż dzięki temu zwolniło się dla nich miejsce w najwyższej klasie gier.

Drugoligową stawkę po przegranym meczu barażowym otwiera Daniel Koza, który w tym sezonie ponownie zaatakuje pierwszą ligę. W drugiej lidze mamy trzech debiutantów. Jednym z nich jest Kacper Mazur powracający po jednej edycji przerwy. Pozostali dwaj to Emil Mądry i Jakub Kozubski, którzy w klubie zupełnie anonimowymi postaciami nie są. Są to zawodnicy występujący w Lidze Snookera, którzy postanowili spróbować szczęścia na nieco mniejszych stołach. Nikodem Jankowiak, Maciej Rogodziński i Piotr Kurek wzięli zaległy urlop.

Co do urlopów - w tej edycji czekają nas dwa weekendy wolne. Runda gier nie odbędzie się ani w weekend na który przypada Wielkanoc, ani w weekend będący częścią długiego weekendu na początku maja.

Wróćmy jednak do samej istoty i idei gry w 10 bil. Dla większości odmiana ta jest nowością więc postaramy się przybliżyć podstawowe jej zasady. Ten rodzaj jest dość podobny do gry w „dziewiątkę” jednak pojawia się tu kilka dodatkowych komplikacji w przepisach. Właśnie te dodatkowe zapisy wykluczające przypadkowość w grze zazwyczaj decydowały przy głosowaniu przez zawodników wybierającymi przed edycją między 9 bil a 10 bil. Ale do rzeczy.

Najpierw co się NIE ZMIENIŁO:

 • nadal o tym kto rozpocznie grę decyduje rozgrywka o rozbicie (zagranie obu zawodników o górną bandę)
 • nadal przy rozbiciu jeśli żadna bila nie wpadnie to minimum cztery bile numerowane muszą dotknąć bandy.
 • nadal nominowanie łuz poniekąd odbywa się automatycznie - zawodnik składając się do uderzenia juz swoją posturą mówi, którą bilę uderza i w jaką kieszeń celuje. W przypadku mniej oczywistych wbić konieczna jest deklaracja ustna.
 • nadal by zagranie było prawidłowe bila musi znaleźć się w łuzie, bądź po kontakcie bili białej z bilą w którą uderzamy, jakakolwiek bila musi dotknąć bandy (wyjątek: zagranie „push-out”)
 • nadal w pierwszej lidze gramy do siedmiu wygranych partii a w drugiej do pięciu. I nadal rozbicia w kolejnych partiach następują naprzemiennie pomiędzy zawodnikami.

USTAWIENIE BIL

Bile ustawiamy w formie trójkąta, gdzie bila z numerem jeden stoi na punkcie głównym stołu jako wierzchołek trójkąta a bila numer 10 w jego środku. Pozostałe bile muszą być ustawiane losowo, z wyłączeniem jakiegokolwiek świadomego ich umieszczania w wybranym, konkretnym miejscu trójkąta.

ustawieniedziesiatki

W poprzednich edycjach pojawiały się problemy z optymalnym ustawieniem bil – dołki w suknie na obszarze trójkąta uniemożliwiały ustawienie kul tak, by się wszystkie stykały, co z kolei gwarantowałoby najlepsze rozejście bil w uderzeniu otwierającym. Kombinowano z przesuwaniem trójkąta bil lekko poza wyznaczony obrys, tudzież zadowalano się ustawieniem, gdzie jedynie trzy pierwsze rzędy bil się stykały. Od tej edycji problem znika, gdyż bilardziści otrzymają szablon, na którym ustawiamy bile. Usuwamy go ze stołu po rozbiciu w pierwszej sytuacji, gdy nie stoi na nim żadna bila. Oczywiście równoznaczne jest to z tym, że rezygnujemy z plastikowych trójkątów do ustawiania bil.

 

PUSH-OUT

Jest to drugie zagranie w partii. Jeśli w trakcie uderzenia rozbijającego nie został popełniony faul, w kolejnym uderzeniu można wykonać to zagranie. W przypadku prawidłowego wbicia bili z rozbicia prawo to przysługuje zawodnikowi rozbijającemu. Gdy nic nie wpadnie, „pusha” może zagrać osoba podchodząca do stołu. Zawodnik zagrywający musi ustnie poinformować  przeciwnika o zamiarze wykonania takiego zagrania. Gdy tego nie zrobi, przeciwnik ma prawo potraktować to zagranie jako normalne podejście, co w większości przypadków oznaczać może ogłoszenie faulu. Jedynym do spełnienia wymogiem w zagraniu „push-out" jest uderzenie tipem kija w bilę białą tak, aby spowodować jej przemieszczenie. Nie obowiązują tu ograniczenia mówiące o konieczności zaliczenia bandy w zagraniu. Jakakolwiek bila numerowana wbita do łuzy pozostaje tam, za wyjątkiem dziesiątki, która jest „repozycjonowana" (o czym mowa poniżej). Istotą tego zagrania jest to, że po zagraniu typu „push” następny podchodzący do stołu zawodnik ma prawo wyboru, kto będzie zagrywał jako następny. Zatem po „pushu” nie można pozostawić zbyt trudnej sytuacji na stole, bo zapewnie przeciwnik nakaże nam grę, a z drugiej strony nie możemy pozostawić sytuacji zbyt łatwej, gdyż przeciwnik podejmie grę z prostym pierwszym podejściem co może nawet skutkować przegraną partią.

DEKLAROWANIE BIL A NAKAZ GRY PRZEZ PRZECIWNIKA

W odmianie 10 bil spotykamy się z nieznaną z „ósemki” nowością, która może wydatnie skomplikować plany wygrywania partii. Jak wiadomo podstawową różnicą pomiędzy „dziesiątką” a „dziewiątką” jest to, że tutaj musimy nominować każde zagranie. Jeżeli przytrafi się nam sytuacja, że nominowana bila wpadnie do innej łuzy niż zadeklarowaliśmy lub jeżeli bili nominowanej nigdzie nie trafimy a za to przypadkowo wpadnie zupełnie inna bila oznaczona numerem, to przeciwnik podchodzący do stołu może nam nakazać grę z zastanej sytuacji.
Podobna sankcja grozi nam w zagraniu, które zadeklarujemy jako „bezpieczne”. Gdy po zaliczeniu białą bili z najniższym numerem na stole bila ta, lub jakakolwiek inna numerowana wpadnie do łuzy, zawodnik przejmujący po nas prawo zagrywania może nam nakazać grę z sytuacji zastanej na stole.

TRZY FAULE

Jeśli zawodnik wykona uderzenie z faulem w trzech kolejnych, następujących po sobie swoich zagraniach (bez wykonania pomiędzy nimi zagrania prawidłowego), jest to równoznaczne z przegraniem partii. Oczywiście trzy faule następujące po sobie muszą nastąpić w obrębie jednej partii. Istotne jest to, że przeciwnik musi ostrzec zawodnika, który popełnił już dwa kolejne faule (przypomnieniem, że „ma dwa faule"), kiedy podchodzi on do wykonania kolejnego zagrania. Jeśli tego nie zrobi, wystąpienie trzeciego faulu jest ignorowane i zawodnik ma nadal na koncie jedynie dwa faule. Ważne jest również to by ogłoszenie dwóch fauli nastąpiło niezwłocznie, gdyż w miarę upływu czasu, w momencie kiedy zawodnik złoży się już do kolejnego zagrania, wygłoszenie dopiero wówczas hasła o dwóch faulach może zostać zinterpretowane jako zachowanie niesportowe.  Wykonanie poprawnego zagrania powoduje wyzerowanie konta popełnionych, kolejnych fauli.

REPOZCJONOWANIE DZIESIĄTKI

Partię wygrywa ten, kto pierwszy wbije bile numer 10 uprzednio ją deklarując. Wygrana ma miejsce, gdy dziesiątkę wbijemy na końcu, uprzednio wbijając po kolei wszystkie bile z numerami mniejszymi. Wbicie bili numer 10 przez kombinację z inną bilą nie daje wygranej jak w przypadku wbicia bili numer 9 w odmianie 9 bil. Gdy bila ta wpadnie przypadkowo, nie jest to równoznaczne z przegraniem partii, jak to miało miejsce w odmianie 8 bil, gdy przypadkowo sprzątnęliśmy ósemkę. Dziesiątka wraca na stół gdy:

 • wpadnie do łuzy przypadkowo w wykonywanym zagraniu
 • wpadnie do łuzy innej niż zadeklarowana
 • wpadnie do łuzy, gdy jest jeszcze na stole bila z niższym numerem
 • wpadnie podczas rozbicia
 • wpadnie po zagraniu „push-out”
 • zostanie wybita za stół

Bila ta wraca na punkt główny stołu (miejsce gdzie stoi bila nr 1 w ustawieniu trójkąta). Jeśli ten punkt jest zajęty to staje ona na linii powrotów jak najbliżej punktu głównego stołu, jednocześnie nie dotykając żadnej innej bili. Linia powrotów ciągnie się od punktu głównego i kończy się prostopadle przy górnej bandzie.

liniapowrotow

W odmianie 10 bil, żadne inne bile nie są re pozycjonowane.

Szczegółowe przepisy gry znajdziecie tutaj.