poolZaczynamy już ósmą edycję Ligi Pool Bilarda 12ft. Nie przeszkadza to nam, by nadal próbować nowych rzeczy. Tej wiosny po raz pierwszy zagramy dla odmiany w 9-bil. Powinno być szybciej, ciekawiej i bardziej nieprzewidywalnie. Tyle, że to teoria. Jak będzie? Zobaczymy już w najbliższy weekend.

Jest to trzecia edycja grana z rzędu po jesiennej i zimowej. Nie może zatem aż tak dziwić, że zgłosiła się niespotykana dotychczas mała liczba uczestników. Co ciekawe – praktycznie w ogóle nie wpłynęło to na skład pierwszej ligi. Tam tylko Emil Mądry znalazł się ponadprogramowo, zastępując urlopowanego Nikodema Jankowiaka.

W drugiej lidze mamy nietypowy tryb rozgrywek tej edycji. Znalazło się w niej siedmiu zawodników. Taka ilość spowodowała, że zawodnicy zagrają ze sobą dwukrotnie: rundę standardową każdy z każdym i rundę rewanżową. W tej chwili w terminarzu gier opublikowana jest pierwsza runda, ale do końca dnia powinna pojawić się jako kontynuacja runda rewanżowa. Nietypowym (choć wcześniej u nas spotykanym) rozwiązaniem będzie to, że niektórym zawodnikom przytrafi się zagrać dwa mecze podczas jednej kolejki.

Po raz pierwszy w maju będzie można wziąć udział w turnieju o Puchar Ligi 12ft. Te jednodniowe zawody są organizowane na wzór wieloletniej tradycji z Ligi Snookera, w ostatni dzień długiego weekendu majowego (3.05). Udział w tym turnieju będzie mógł wziąć każdy a rozstawienie w nim będzie losowe. Na tym etapie nie ma jeszcze ustaleń jakim systemem będziemy grać (1KO, 2KO), w jaką odmianę i do ilu wygranych partii. W momencie ustalenia tych kwestii informacje te zostaną Wam przekazane.

No i najistotniejsze – 9-bil w tej edycji, czyli z czym to się je, co się zmienia a co nie.

Najpierw co się NIE ZMIENIŁO:

  • nadal o tym kto rozpocznie grę decyduje rozgrywka o rozbicie (zagranie obu zawodników o górną bandę)
  • nadal przy rozbiciu jeśli żadna bila nie wpadnie to minimum cztery bile numerowane muszą dotknąć bandy.
  • nadal by zagranie było prawidłowe bila musi znaleźć się w łuzie, bądź po kontakcie bili białej z bilą w którą uderzamy, jakakolwiek bila musi dotknąć bandy (wyjątek: zagranie „push-out”)

 

Co się zmieniło:

MODUS GIER

W pierwszej lidze gramy do dziewięciu wygranych partii (Best of 17) a w drugiej lidze do siedmiu wygranych partii (Best of 13)

USTAWIENIE BIL

Bile ustawiamy w formie rombu, gdzie bila z numerem 1 stoi na szczycie rombu skierowanym w stronę środku stołu i jednocześnie na głównym punkcie stołu. Bila numer 9 znajduje się w środku rombu. Pozostałe bile muszą być ustawiane losowo, z wyłączeniem jakiegokolwiek świadomego ich umieszczania w wybranym, konkretnym miejscu.

rack

PUSH-OUT

Jest to drugie zagranie w partii. Jeśli w uderzenie rozbijające wykonano poprawnie, w kolejnym uderzeniu można wykonać to zagranie. W przypadku prawidłowego wbicia bili z rozbicia prawo to przysługuje zawodnikowi rozbijającemu. Gdy nic nie wpadnie, „pusha” może zagrać osoba podchodząca do stołu. Zawodnik zagrywający musi ustnie poinformować przeciwnika o zamiarze wykonania takiego zagrania. Gdy tego nie zrobi, przeciwnik ma prawo potraktować to zagranie jako normalne podejście, co w większości przypadków oznaczać może ogłoszenie faulu. Jedynym do spełnienia wymogiem w zagraniu „push-out" jest uderzenie tipem kija w bilę białą tak, aby spowodować jej przemieszczenie. Nie obowiązują tu ograniczenia mówiące o konieczności zaliczenia bandy w zagraniu. Jakakolwiek bila numerowana wbita do łuzy pozostaje tam, za wyjątkiem dziewiątki, która jest „repozycjonowana" (o czym mowa poniżej). Istotą tego zagrania jest to, że po zagraniu typu „push” następny podchodzący do stołu zawodnik ma prawo wyboru, kto będzie zagrywał jako następny. Zatem po „pushu” nie można pozostawić zbyt trudnej sytuacji na stole, bo zapewnie przeciwnik nakaże nam grę, a z drugiej strony nie możemy pozostawić sytuacji zbyt łatwej, gdyż przeciwnik podejmie grę z prostym pierwszym podejściem co może nawet skutkować przegraną partią.

DEKLARACJE BIL

W „dziewiątce” nie nominuje się bil. To oznacza, że przypadkowe wbicia są jak najbardziej honorowane. Każda przypadkowa kombinacja zakończona bilą w łuzie to kontynuacja podejścia. Co więcej – wbicie bili z numerem 9 podczas rozbicia to automatycznie wygrana partia. Konsekwencją braku nominacji jest również fakt, że nie deklaruje się zagrań odstawnych. Jeśli podczas zagrania bezpiecznego jakakolwiek bila wpadnie – trzeba kontynuować grę.

TRZY FAULE

Jeśli zawodnik wykona uderzenie z faulem w trzech kolejnych, następujących po sobie swoich zagraniach (bez wykonania pomiędzy nimi zagrania prawidłowego), jest to równoznaczne z przegraniem partii. Oczywiście trzy faule następujące po sobie muszą nastąpić w obrębie jednej partii. Istotne jest to, że przeciwnik musi ostrzec zawodnika, który popełnił już dwa kolejne faule (przypomnieniem, że „ma dwa faule"), kiedy podchodzi on do wykonania kolejnego zagrania. Jeśli tego nie zrobi, wystąpienie trzeciego faulu jest ignorowane i zawodnik ma nadal na koncie jedynie dwa faule. Ważne jest również to by ogłoszenie dwóch fauli nastąpiło niezwłocznie, gdyż w miarę upływu czasu, w momencie kiedy zawodnik złoży się już do kolejnego zagrania, wygłoszenie dopiero wówczas hasła o dwóch faulach może zostać zinterpretowane jako zachowanie niesportowe. Wykonanie poprawnego zagrania powoduje wyzerowanie konta popełnionych, kolejnych fauli.

REPOZCJONOWANIE DZIEWIĄTKI

Partię wygrywa ten, kto pierwszy wbije bile numer 9. Wraca ona na stół tylko w dwóch trzech przypadkach:

  • gdy wpadnie do łuzy po zagraniu „push-out”
  • gdy zostanie wybita za stół
  • oraz oczywiście gdy zostanie wbita z faulem

 

Bila ta wraca na punkt główny stołu (miejsce gdzie stoi bila nr 1 w ustawieniu trójkąta). Jeśli ten punkt jest zajęty to staje ona na linii powrotów jak najbliżej punktu głównego stołu, jednocześnie nie dotykając żadnej innej bili. Linia powrotów ciągnie się od punktu głównego i kończy się prostopadle przy górnej bandzie.

table

Szczegółowe przepisy gry znajdziecie tutaj.