Spory powiew świeżości mogliśmy zaobserwować w inauguracyjnej kolejce Ligi Pool Bilarda 12ft. Od dawna nie mieliśmy zestawień w parach meczowych tylu nazwisk, których właściciele ze sobą nigdy nie grali, bądź też meczów z udziałem tylu debiutantów. Przewidywać wyniki meczów było zatem w miniony weekend bardzo trudno. Bukmacherzy stawiali ostrożne kursy a obstawiający stawiali ostrożne prognozy. Iskry szły. Emocje kipiały. Wyniki padały. Tylko nie wiadomo, czy te rezultaty są niespodzianką, czy czymś czego powinniśmy się spodziewać a to dlatego, że nie znamy siły rażenia wielu i potencjału zawodników. W miarę upływu edycji na pewno, gdy na pierwszą kolejkę rzucimy jeszcze raz okiem, to kilka meczów ocenimy zdecydowanie inaczej.

boro
Krzystof Borowczyk

W pierwszej lidze niczym poniedziałek po suto zakrapianym weekendzie – prawie wszyscy zaspali do roboty. Z pięciu meczów odbyły się dwa – reszta „wzięła urlop na żądanie” i przełożyła mecze na terminy późniejsze. Zmagania pierwszoligowe otworzył Szymon Grewling z wracającym po dwóch i pół roku do najwyższej klasy rozgrywek Emilem Mądrym. Emil znany z dynamicznego stylu toczenia bilardowych bojów stawał nieznacznie w roli faworyta. Lider drugiej ligi zeszłej edycji kontynuuje złą passę, która zaczęła się pod koniec zimy. Otwarcie wiosenne wypadło blado – Szymon Grewling poradził sobie dość łatwo z Emilem, ogrywając go 7:3. Czy Mądry w końcu wyrwie się ze stagnacji i strzeleckiego impasu? Kolejnym kandydatem, który będzie mógł to sprawdzić będzie pod Wielkiej Nocy Nikodem Jankowiak.

W drugim meczu najpoważniejszy pretendent do tytułu Mistrza Ligi w tej edycji – Tytus Pawlak – podejmował Krzysztofa Borowczyka. Krzychu, który cudem (a właściwie rezygnacją Wiktora Doberschuetza z rozgrywek) uratował się przed spadkiem do drugiej ligi, szansę od losu będzie chyba w pełni wykorzystywał od drugiej kolejki. W pierwszej był jedynie tłem dla solidnie grającego Pawlaka. Jeśli zamiarem Borowczyka było nie przegrać tego meczu do zera, to można powiedzieć, że odniósł sukces – przegrał 2:7.

kurek
Piotr Kurek

W drugiej lidze porano często i ostro. Mieliśmy sześć gier i cały wachlarz możliwych scenariuszy podczas przebiegu meczów. To co się wydarzyło w meczach braci Stęsików jest mrożąco krew w żyłach zbieżne. Podobny przebieg, podobny wynik końcowy – aż trudno uwierzyć w przypadek. Przypadek ten idealnie nadawałby się na materiał cyklicznego nieistniejącego już programu TVN – „Nie do wiary”. Obaj bracia debiutowali w pool bilardzie w tej edycji. Obaj grali z zawodnikami solidnymi o podobnym poziomie. Obaj mecze przegrali o włos – 4:5. I obaj podczas meczu zaprzepaścili prowadzenie na odległość dwóch partii. Najpierw Maciej przegrał z Robertem Łuczkowskim, mimo że wygrywał już 4:2 i był o włos od zwycięstwa. Maciej z kolei wygrywał z Piotrem Kurkiem 3:1 i prowadzenie 4:2 też było na wyciągnięcie ręki. No i ostatecznie nie udało się…

Ostro w ligę wszedł debiutant Wacław Wodkiewicz. Ostro, tylko dlatego, że rozegrał już dwa mecze – z wynikami jednak nieco gorzej. Łatwego kawałka chleba nie miał, gdyż w terminarz tak mu się ułożył, że w pierwszych dwóch spotkaniach przyszło mu grać ze spadkowiczami z pierwszej ligi z zeszłej edycji. Wacław najpierw przegrał 1:5 z Michałem Pomianowskim, który tym samym przerwał serię dziewięciu porażek z rzędu. Następnego dnia natomiast uległ 3:5 Piotrowi Kurkowi. Drugie spotkanie pozwala mu myśleć pozytywnie o kolejnych meczach, gdyż Wodkiewicz nawiązał już konkretną walkę z przeciwnikiem.

Na czele drugiej ligi znajduje się Piotr Kurek ze wspomnianymi już jego dwoma meczami. Poza wymienionymi Łuczkowskim i Pomianowskim, w drugiej lidze zwycięstwo jeszcze odniósł Daniel Koza. Etatowy snookerzysta po równej grze pokonał 5:3 starego bilardowego wyjadacza czasem pierwszo- ale zazwyczaj drugoligowego – Tomka Grygiera.

W Lidze Pool Bilarda nastąpi teraz świąteczna przerwa. Druga kolejka gier rozegrana zostanie w weekend 22-23 kwietnia. Tydzień po niej 30 kwietnia rozgrywany będzie jednodniowy Turniej o Puchar Ligi Pool Bilarda 12ft. Turniej ten rozgrywany będzie w odmianę 9 bil. Zapisy będą otwarte wkrótce.