A więc zaczynamy. Ostatnie ligowe granie przed przerwą letnią. Liga Snookera 12ft i Liga Pool Bilarda 12ft rozpoczyna się w najbliższy weekend. Wszyscy zawodnicy z czystymi kartami, wszyscy z takimi samymi szansami na sukces, więc wszyscy są jeszcze w dobrych humorach. A niektórzy nawet w humorach wybornych, gdyż zarówno w rozgrywkach snookerowych jak i bilardowych mamy zawodników, którzy zagrają w klasie wyższej niż się spodziewali, gdyż kilku zawodników z obu lig wycofało się na czas rozgrywek wiosennych. Co nowego, co się zmienia, przypomnienie podstawowych reguł organizacyjnych – wszystko znajdziecie poniżej.

 

lsno

 

W Lidze Snookera 12ft edycja WIOSNA 2018 mamy nieco mniej zawodników niż w rozgrywkach zimowych. Dokładniej rzecz ujmując, ubyły nam trzy nazwiska. Mamy za to spory zaciąg nowych snookerzystów i snookerzystek. Po prawdzie powiedziawszy takiego urozmaicenia wśród naboru dawno nie mieliśmy. Wśród dziewięciu nowych osób jedynie Marek Leichert jest zawodnikiem, który wraca po dwóch edycjach przerwy. Pozostała ósemka to debiutanci. Choć odeszły z rozgrywek Magda Biela oraz Wiktoria Jendruszek, liczba płci pięknej nadal będzie się zgadzać. Do ligi dołączyła trenująca od pewnego czasu w klubie Daria Reńska oraz Kinga Pietrzak – medalistka bilardowych Mistrzostw Europy, czy wielokrotna bilardowa Mistrzyni Polski w kategoriach juniorek. W końcu do ligi dołącza także Marcin Michałowski – od bodajże dwóch lat romansujący z klubem 12ft, gdzie jego nazwisko mogliśmy zobaczyć w niektórych turniejach. Pojawił się również międzynarodowy zaciąg w postaci Białorusinów. Zarówno Sergiy Mikrukow jak i Alex Kantsiaruk prezentują się przy stole bardzo solidnie i śmiało można założyć, że są to umiejętności zdecydowanie wyższe niż na rozgrywki czwartoligowe. Mamy również rodzinne konotacje: Krzysztof Błaszczak tak się wciągnął w zmagania ligowe, że pociągnął za sobą debiutującego w tej edycji brata Pawła. Co ciekawe dojdzie między nimi do bratobójczego pojedynku już w pierwszej kolejce. Do ligi dołącza również Damian Marcinkowski, którego poziom gry jest zagadką i póki co nie wiadomo o które miejsca tabeli będzie się bił.

System rozgrywek w edycji wiosennej jest identyczny na każdym poziomie gier jak w rozgrywkach zimowych. Dotyczy to przede wszystkim rozgrywek w czwartej lidze, gdzie nadal mamy trzy grupy na pierwszym etapie gier, gdzie w obrębie grupy każdy zagra z każdym. Ta część zakończy się 20 maja. Drugi etap nastąpi potem i będą to dodatkowe dwa mecze. Zwycięzcy grup zmierzą się ze sobą o miejsca 1-3 w czwartej lidze. Wiceliderzy grup zagrają o pozycje 4-6 w ostatecznej klasyfikacji czwartej ligi. Zawodnicy z miejsca trzeciego w grupach zagrają o pozycje 7-9 itd. Ten etap zakończy się 10 czerwca.

 

     GRUPA A         GRUPA B         GRUPA C      w etapie drugim grają o miejsca w końcowej czwartoligowej klasyfikacji:
1   Zawodnik   1   Zawodnik   1   Zawodnik  ⇒ 1-3
2   Zawodnik   2   Zawodnik   2   Zawodnik  ⇒ 4-6
3   Zawodnik   3   Zawodnik   3   Zawodnik  ⇒ 7-9
4   Zawodnik   4   Zawodnik   4   Zawodnik  ⇒ 10-12
5   Zawodnik   5   Zawodnik   5   Zawodnik  ⇒ 13-15
6   Zawodnik   6   Zawodnik   6   Zawodnik  ⇒ 16-18
7   Zawodnik   7   Zawodnik   7   Zawodnik  ⇒ 19-21
8   Zawodnik 8   Zawodnik 8   Zawodnik  ⇒ 22-24

 

  1 LIGA 2 LIGA 3 LIGA 4 LIGA
Modus meczowy Trzy frejmy Do dwóch wygranych
(BO3)
Do dwóch wygranych
(BO3). Trzeci frejm na 6 czerwonych.
Dwa frejmy
Ilość chybień 3 2 1 0
Punkty za wygraną 3 - za 3:0 3 - za 2:0 3 - za 2:0 3
2 - za 2:1 2 - za 2:1 2 - za 2:1
Punkty za remis n.d. n.d. n.d. 1
Punkty za przegraną 1 - za 1:2 0 0 0
0 - za 0:3
Punkty za walkower -1 -1 -1 -1

 

Mecze barażowe do pierwszej i drugiej ligi przewidziane są na weekend 9-10 czerwca. Baraże do trzeciej ligi zostaną rozegrane w weekend 16-17 czerwca. 

 

ligapooool

 

W Lidze Pool Bilarda 12ft nastąpiło przysłowiowe trzęsienie ziemi. W wyniku wycofania się z rozgrywek sześciu zawodników, do pierwszej ligi trafili bilardziści, którzy nie spodziewali się tam znaleźć. Do najbardziej zaskoczonych może należeć Łukasz Kwiatkowski, który w zimowej edycji zajął szóste miejsce w drugiej lidze.

Ośmioosobowa druga liga będzie arcyciekawa tej edycji, z kilku powodów. Pierwszy raz w historii zdarzyła się totalna i kompletna wymiana całego składu niższej klasy gier. Nikt kto w niej zagra nie grał w poprzedniej edycji. Towarzystwo różowej tabeli roi się od nowych twarzy. Starsi górale jednak z łatwością poznają Michała Pomianowskiego i Emila Mądrego – dwóch zawodników wracających do rozgrywek po przerwie. Starsi górale z kolei na pewno nie kojarzą Piotra Kromera – tego pamiętają tylko najstarsi górale. Piotr uczestniczył w pierwszych edycjach Ligi Snookera 12ft organizowanych ponad 10 lat temu. Po dekadzie spróbuje swoich sił w odmianie 8 bil. Poziom umiejętności pozostałych pięciu graczy jest zagadką i trudno cokolwiek przewidywać i wyrokować na tym etapie. Na początku będzie trudno nawet powiedzieć jaki wynik drugoligowy jest niespodzianką a jaki spodziewanym rezultatem.

Również system rozgrywek zmienił się w tej edycji. Celem zagwarantowania minimum 9 meczów tym razem nie zdecydowaliśmy się wprowadzenia rundy rewanżowej. Meczów i kolejek byłoby po prostu za dużo. Po pierwszym etapie gier, w którym drugoligowcy zmierzą się na zasadzie „każdy z każdym” zawodnicy w drugim etapie gier zostaną podzieleni na dwie grupy. Zawodnicy z miejsc 1-4 zagrają dodatkową rundę między sobą i analogicznie zrobią zawodnicy z miejsc 5-8. Istotne jest to, że w drugiej fazie gier zachowamy liczbę punktów z pierwszej fazy. Przypomina to nieco system istniejący w ekstraklasowych rozgrywkach krajowych piłki nożnej.Baraże w Lidze Pool Bilarda 12ft przewidziane są na weekend 9-10 czerwca. 

 

Tradycyjnie już w długi weekend majowy będą rozgrywane dwa turnieje. 1 maja rozegramy Puchar Ligi Pool Bilarda w odmianę 9 bil. Natomiast 3 maja odbędzie się Puchar Ligi Snookera 12ft w odmianę 6red. Oba turnieje będą otwarte dla wszystkich chętnych. Szczegóły wkrótce.