ligsnoWiosna również w Lidze Snookera 12ft. Wygłodniali snookerowych zmagań zawodnicy tłumnie zapisali się do rozpoczynającej się edycji. Żadnych rewolucji na tę edycję organizatorzy nie zaplanowali. Zaczynamy w najbliższy weekend, pierwsze trzy ligi zakończą w połowie czerwca a czwartoligowcy na przełomie czerwca i lipca. No ale po kolei:

Skład pierwszych trzech lig jest nieco zmieniony niż wynikałoby to z kalkulacji na podstawie zeszłych rozgrywek. Z rywalizacji wycofał brązowy medalista poprzedniej edycji – Marek Żuchowski. Tym samym sprawił on prezent Piotrowi Słodzince i Johnowi Lennonowi, którzy grają odpowiednio w pierwszej i w drugiej lidze, choć powinni grać jeden poziom rozgrywek niżej. Zwolnione przez Żuchowskiego miejsce wciągnęło wymienioną dwójkę o jedną klasę wyżej.

W trzeciej lidze nie zagra również Przemysław Semik a z gry w czwartej lidze zrezygnowali zdegradowani w zeszłej edycji trzecioligowcy Remigiusz Augustyniak i Radek Lewandowski. Taki obrót spraw spowodował, że ponownie w trzeciej lidze znaleźli się Mateusz Rusin z Michałem Kozickim. Potwierdza się kuluarowe powiedzenie, że spaść z trzeciej ligi to trzeba umieć ;)

Wśród czwartoligowego tłumu pojawiło się siedem nowych nazwisk. Trzech z nich powraca do rozgrywek. Emila Mądrego nie oglądaliśmy w akcji przy dwunastostopowym stole tylko jedną edycję. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z Przemkiem Ticem i Tomaszem Sobczakiem. Pierwszego nie było w Lidze ponad trzy lata (od zimy 2012) a drugiego prawie pięć lat (od jesieni 2010)

Wśród czterech absolutnych debiutantów znalazł się Jacek Mark. Zawodnik pochodzący ze Szczecina poszerza już kółko zachodniopomorskie do trzech osób. Obok niego wśród nowicjuszy znaleźli się również Mikołaj Stęsik, Marcin Trurl i Artur Urbaniak – stali bywalcy w klubie 12ft.

Same rozgrywki w czwartej lidze wyglądają nieco inaczej niż w zeszłej edycji. 21 snookerzystów i snookerzystka zostali podzielenie na dwie jedenastoosobowe grupy. Tradycyjnie ten etap gier to cotygodniowe rozgrywki na zasadzie „każdy z każdym”. Nietypową kwestią jest fakt, że od drugiej kolejki większości zawodników przytrafi się kolejka, gdzie będą mieli rozpisane dwa mecze (w ten sposób zacznie wyglądać terminarz obu grup w środę wieczorem). Druga faza gier to kolejka finałowa. Zwycięzca grupy A zmierzy się ze zwycięzcą grupy B o to kto jest pierwszy a kto drugi w całej czwartej lidze. Wiceliderzy zawalczą o miejsca 3-4. Zawodnicy z miejsca trzeciego w grupach zagrają o miejsca 5-6. Zawodnicy z niższych miejsc będą grać ze swoim vis-a-vis z drugiej grupy dokładnie na takiej samej zasadzie.

Z technicznych nowinek – oprócz wprowadzonej w zeszłej edycji chronologicznego zestawienia wszystkich meczów (menu HOME), od tej edycji mamy możliwość podglądu w rezerwacjach przyszłych weekendów. Po wejściu w menu REZERWACJE wystarczy kliknąć strzałkę obok wykazu stołów. Jest to przydatna opcja w planowaniu meczów, zwłaszcza w czasach, gdy praktycznie 1/3 meczów każdej kolejki jest przykładana na przyszły weekend.

Nieodzowną częścią wiosennej edycji Ligi Snookera 12ft jest coroczny turniej o Puchar Ligi rozgrywany w ostatni dzień długiego majowego weekendu. Jest to turniej jednodniowy, przewidziany na niedzielę 3 maja, a wziąć udział w nim mogą jedynie ligowcy grający w aktualnej edycji. Dla przypomnienia: gramy w odmianę snookera na sześciu czerwonych, system rozgrywek to drabinka pucharowa 1KO a rozstawienie w niej jest losowe. O otwarciu zapisów dowiedzie się na naszej stronie internetowej i fanpage’u facebookowym.

Na koniec jeszcze info dla ligowców o trudnościach komunikacyjnych. O 10:00 rano w niedzielę startuje półmaraton poznański. Proszę ten fakt uwzględnić przy dojeździe do klubu, gdyż konsekwencje zbyt dużego spóźnienia to kara frejma albo nawet meczu.